Užitočné informácie

Pre cestovanie na Kapverdské ostrovy je nutné mať platný cestovný doklad, tj pas. Tu sú niektoré informácie a rady ohľadom cestovných dokladov na Kapverdy:

Pas: Pre vstup na Kapverdské ostrovy potrebujete platný pas. Uistite sa, že váš pas je platný po dobu aspoň šiestich mesiacov od plánovaného dátumu odchodu z Kapverd.

Víza: Väčšina turistov z väčšiny krajín nemusí žiadať o vízum vopred. Kapverdské ostrovy majú systém Visa on Arrival, čo znamená, že turisti môžu dostať turistické vízum priamo na letisku po prílete. Na vízum však stále musíte mať platný pas, potvrdenie o ubytovaní alebo iný dôkaz o účele vašej návštevy a dostatočné finančné prostriedky na pokrytie nákladov počas pobytu.

Od 1.1.2019 zrušila kapverdská vláda individuální turistická víza s platností 30 dnů a jednorázový vstup do země pro občany EU.Zrušením tohoto typu víza byla zavedena platba bezpečnostní taxy (TSA) ve výši 31€ splatná na letišti při vstupu do země.

Dále je možné tento poplatek uhradit on-line na  webu ease.gov.cv. Registraci a platbu je možné provést nejpozději 5 dnů před odletem do země.

Očkovanie: Pred cestou na Kapverdské ostrovy sa odporúča skontrolovať aktuálne očkovanie odporúčaná pre túto destináciu. Zájdite k lekárovi alebo do cestovnej kliniky, aby ste sa informovali o nevyhnutných očkovaniach a preventívnych opatreniach.

Rezervácia ubytovania: Ak cestujete na Kapverdy, bude vhodné mať vopred zaistené ubytovanie. Pri prílete na letisko vás môžu požiadať o dôkaz o rezervácii ubytovania, takže si pripravte potvrdenie o ubytovaní.

Zaistenie osobných vecí: Počas cestovania si dôkladne skontrolujte svoje osobné veci, vrátane pasu, platobných kariet, leteniek a ďalších dôležitých dokumentov. Odporúča sa urobiť kópie pasu a ďalších dôležitých dokumentov a mať ich oddelene uložené. Pamätajte, že informácie o cestovných dokladoch môžu byť zmenené, preto je vždy najlepšie skontrolovať aktuálne požiadavky na webových stránkach príslušného veľvyslanectva alebo konzulátu Kapverdských ostrovov vo vašej krajine alebo sa poradiť s cestovnou agentúrou.

Doporučujeme si víza zabezpečiť ešte pred odletom na Kapverdské ostrovy nakoľko letiská sú tam malé a úradníkov málo.

Samozrejme nezabudnite ani na zdravotné poistenie. 

Konzulát vo Viedni (víza):

Veľvyslanectvo:   Schwindgasse 20/2
    Viedeň
Telefon:   0043/1 /503 8727
E-mail:   embcvi­ena@chello.at

Konzulát v Prahe (víza):

Vízové oddelenie:   Šítkova 233/1
    Praha 1, 110 00
Telefon:   +420 224 916 205
Mobil:   +420 607 888 000
E-mail:   consulate-capoverde@hotmail.com
Úradné hodiny:   každú stredu od 10:00 do 16:00

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji, Nigéria

Tel.: +234 9092243995
Mobil: +234 9092243996 (pohotovostný mobil / Emergency call)
Email: emb.abuja@mzv.sk

Jazyk

Na ostrovoch je úradným jazykom portugalčina ale domorodí obyvatelia používajú kreolštinu. Nieje problém sa ale dohovoriť anglicky či francúzsky.

Jedlo a kultúra

Kapverdská kuchyňa je jedinečná kombinácia rôznych kulinárskych tradícií a vplyvov, ktoré odrážajú bohatú históriu a kultúrnu rozmanitosť ostrovov. Tu je niekoľko charakteristických prvkov kapverdskej kuchyne:

Ryby a morské plody: Kapverdské ostrovy sú obklopené oceánom, a preto sú ryby a morské plody dôležitou súčasťou kapverdskej stravy. Obľúbené ryby zahŕňajú tuniaka, lichána, opicu, korfu a vreckovky. Z morských plodov sa konzumujú krevety, homáre, kraby a mnoho ďalších.

Kachupa: Kachupa je národným jedlom Kapverdských ostrovov a môžete ju ochutnať po celých ostrovoch. Jedná sa o pokrm podobný kaši, ktorý je pripravovaný z kukuričnej múky, fazule, ryže, rýb, mäsa a zeleniny. Existuje mnoho variantov kachupy, ktoré sa líšia podľa regiónov a preferencií.

 

Cachupa s mäsom a fazuľami – kukuričná kaša varená s fazuľami, mäsom, cibuľou a ďalšou zeleninou. Je to jedno z najobľúbenejších jedál na Kapverdách.

Catchupa guisada – kachupa so zeleninou a mäsom.

Feijoada – fazuľová zmes s mäsom, ktorá je podobná brazílskemu jedlu feijoada.

Rôzne druhy polievok – Kapverdská kuchyňa má bohatú tradíciu v príprave polievok, ako sú polievka caldo de peixe (rybia polievka) a polievka canja (kuracia polievka s ryžou).

Huby – najmä huby linguiça sú obľúbené v tradičnom kapverdskom jedle.

Kuracie alebo rybie karí – kapverdská verzia tohto obľúbeného jedla, ktoré je často podávané s ryžou.

Sladkosti – Kapverdské dezerty a sladkosti zahŕňajú tortu bolo de caco, banánové koláče, cestoviny s ovocím a mnoho ďalších.

Kapverdská kuchyňa je plná chutí, aromatických korenín a jedinečných ingrediencií, ktoré reflektujú pestrú históriu a kultúru ostrovov. Mnoho pokrmov sa pripravuje z čerstvých surovín a kapverdskí kuchári sú známi svojou kreativitou a inovatívnym prístupom k vareniu.

Nedoporučujeme piť vodu z vodovou. Tá obsahuje veľké množstvo soli a iných minerálov na ktoré nieje naše telo zvykle .

Na Kapverdách sa oslavujú štátne sviatky a významné kresťanské udalosti. Zajímavé sú oslavy rôznych svätcov a patrónov ostrova, ktorý je pre každý ostrov iný. Je tu množstvo hudobných festivalov a karnevalov. Medzi najslávnejší patrí na ostrove Sao Vicente karneval Mindelo Karneval, ktorý je druhý najväčší na svete. Veľmi populárny je i hudobný festival Baia das Gatas, ktorý sa uskutočňuje v auguste.

Mena na Kapverdských ostrovoch je kapverdské escudo, ktoré ma hodnotu je zakotvené voči euru.  1 EURO ≅ 110 CVE (escudo).

V hoteloch je samozrejme možnosť platiť i eurami.

Takto vyzerajú peniaze, ktorými sa platí na Kapverdach.