Užitočné informácie

 

Pre pobyt na Kapverdských ostrovoch potrebuje cestovný pas i víza. Pas musí byť platný aspoň 6 mesiacov po opustení ostrovov. Čo sa týka víz tak je viac možnosti ako ich získať. Buď priamo u cestovnej kancelárií alebo sa môžte osobne obrátit na Veľvyslanectvo Kapverdské republiky vo Viedni, Berlíne či Prahe. Všetko sa dá vybaviť po internete alebo faxom. Pošlu Vám formulár na vyplnenie, ktorý pošlete späť a oni Vám po uhradení poplatku pošlu potvrdenie o udelení víza.  V prípade, že zajtra cestujete a nemáte víza dajú sa víza kúpiť i na mieste za poplatok 25 Eur.

Doporučujeme si víza zabezpečiť ešte pred odletom na Kapverdské ostrovy nakoľko letiská sú tam malé a úradníkov málo.

Samozrejme nezabudnite ani na zdravotné poistenie. 

Konzulát vo Viedni (víza):

Veľvyslanectvo:   Schwindgasse 20/2
    Viedeň
Telefon:   0043/1 /503 8727
E-mail:   embcvi­ena@chello.at

Konzulát v Prahe (víza):

Vízové oddelenie:   Šítkova 233/1
    Praha 1, 110 00
Telefon:   +420 224 916 205
Mobil:   +420 607 888 000
E-mail:   consulate-capoverde@hotmail.com
Úradné hodiny:   každú stredu od 10:00 do 16:00

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji, Nigéria

Tel.: +234 9092243995
Mobil: +234 9092243996 (pohotovostný mobil / Emergency call)
Email: emb.abuja@mzv.sk

Jazyk

Na ostrovoch je úradným jazykom portugalčina ale domorodí obyvatelia používajú kreolštinu. Nieje problém sa ale dohovoriť anglicky či francúzsky.

Jedlo a kultúra

Milovníci dobrého jedla a rôznych špecialít si na Kapverdských ostrovoch prídu na svoje. Rozmanitá kuchyňa zameraná na morské plody. Miestnou špecialitou je cachupa, ktorou sa skladá z kukurice, fazoly, kapusty a sladký zemiak s bravčovým mäsom alebo rybou. Čo sa týka alkoholu tak stým nebudete mať problém nakoľko sa tu produkuje pivo, víno, grog a nespočetne veľká ponuka kokteilov, ktoré sa zdajú byť na prvý pohľad ako džúsik ale opak je pravdou. Ak premýšľate tráviť najviac času v hotely a absolvovať malé výlety po okolí určite doporučujeme objednať si All inclusive program, pri ktorom si dovolenku užijete naplno.

Nedoporučujeme piť vodu z vodovou. Tá obsahuje veľké množstvo soli a iných minerálov na ktoré nieje naše telo zvykle .

Na Kapverdách sa oslavujú štátne sviatky a významné kresťanské udalosti. Zajímavé sú oslavy rôznych svätcov a patrónov ostrova, ktorý je pre každý ostrov iný. Je tu množstvo hudobných festivalov a karnevalov. Medzi najslávnejší patrí na ostrove Sao Vicente karneval Mindelo Karneval, ktorý je druhý najväčší na svete. Veľmi populárny je i hudobný festival Baia das Gatas, ktorý sa uskutočňuje v auguste.

Mena na Kapverdských ostrovoch je kapverdské escudo, ktoré ma hodnotu je zakotvené voči euru.  1 EURO ≅ 110 CVE (escudo).

Takto vyzerajú peniaze, ktorými sa platí na Kapverdach.